Spolu s poľským národným parkom boli Vysoké Tatry v roku 1993 vyhlásené za Biosferickú rezerváciu UNESCO. Okrem mohutných štítov, vysokohorských dolín, plies a potokov tu môžete obdivovať neporušenú vysokohorskú prírodu. Najmenšie veľhory sveta však dokážu dôkladne preveriť sily svojich návštevníkov. Vydajte sa s nami na najťažšie trasy, ktoré vám za odmenu prinesú výhľad, aký sa naskytne len máloktorým z nich.
Priečne sedlo
Túra na Priečne sedlo patrí právom k tým najťažším, ktoré môžete vo Vysokých Tatrách absolvovať. Začína sa v Starom Smokovci, odkiaľ sa môžete odviesť zubačkou na Hrebienok. Z Hrebienka prejdete po Tatranskej magistrále, z ktorej a odbočíte do Malej Studenej doliny. Chodník vás dovedie cez les k Zamkovského chate. Náročnejšia fáza celej túry sa začína až tu. Serpentíny pri Malom Studenom potoku vás prevedú cez pásmo kosodreviny a ďalej po Veľkom svahu k Téryho chate, kde sa môžete trochu občerstviť pred ďalšou časťou výstupu. Počas prestávky sa nezabudnite pokochať okolitou nádherou. Naskytne sa vám výhľad na Lomnický a Pyšný štít, Baranie rohy, Baranie sedlo a Ľadový štít. V blízkosti chaty sa nachádza tiež päť Spišských plies, okolo ktorých prejdete v nasledovnej časti cesty.
Približne hodinový výstup až do Priečneho sedla uľahčujú reťaze. Odmenou za námahu vám bude nádherný pohľad na najvyššie vrchy Vysokých Tatier — Gerlachovský a Lomnický štít. Spiatočná cesta cez Zbojnícku chatu a Veľkú Studenú dolinu už vedie smerom dole. Aj pri zostupe však buďte opatrní. Miernejšie klesanie na vás čaká až za chatou.
Starý Smokovec (990 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Priečne sedlo (2 352 m n.m.) – Zbojnícka chata (1 960 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.) – Starý Smokovec (990 m n.m.)
Výstup na Gerlach
Výstup na najvyšší vrchol Slovenska a celého Karpatského oblúka je možný len s certifikovaným horským vodcom UIAGM. Cesta vedie po neznačenej trase a aj v ideálnych poveternostných podmienkach tu musíte byť obzvlášť opatrní. Výstup začína pri Sliezkom dome, kam sa za poplatok môžete doviesť aj autom alebo si doprajete niekoľkokilometrovú rozcvičku chôdzou po asfaltovej ceste a prídete tam pešo. Vopred sa pripravte na celodennú túru so začiatkom v skorých ranných hodinách. Odmena na vrchole však iste bude stáť za to.
Od Sliezkeho domu vás váš sprievodca prevedie stúpaním po Kvetnicovej veži do Velického žľabu, kde si vás priviaže na lano. Pokračovanie traverzom až pod Kotlový štít vám po prvý krát odkryje výhľad až na cieľ vašej cesty. Úsekom cez Batizovskú dolinu sa dostanete pod vrchol. Po ďalšom stúpaní sa konečne budete môcť pokochať pohľadom na majestátne štíty našich veľhôr. Na vrchole Gerlachu si právom budete môcť povedať, že na Slovensku sa vyššie dostane už len orol skalný. Svoj jedinečný zážitok aj nádhernú scenériu si nezabudnite zvečniť fotoaparátom.
Trasa späť vedie strmým zostupom Batizovskou próbou do Batizovskej doliny, ktorú obkolesuje niekoľko štítov. Na miernejších úsekoch sa preto na chvíľu zastavte a nechajte sa osviežiť pohľadom na Batizovský štít, Končistú, Malú končistú, Štôlsku vežu a Dromedárov chrbát. Od Batizovského plesa už bude pred vami len pohodlná prechádzka po tatranskej magistrále naspäť k Sliezkemu domu.
Sliezsky dom (1670 m n.m) – Velická próba – Kotlový štít (2 601 m n.m) – Gerlach (2654 m n.m) – Batizovská próba – Sliezsky dom (1670 m n.m)
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Lepšie podmienky si nemôžeš priať🙏🏻⛰dakujeme ti #gerlachovskystit #vysoketatry #gipsyhoferrata
Sedlo prielom
Z Hrebienka sa môžete vydať aj na ďalšiu nemenej náročnú trasu cez Sedlo Prielom. Veľkou Studenou dolinou zamierte popri Veľkom Studenom potoku na Zbojnícku chatu. Cestou budete môcť po ľavej strane obdivovať Slavkovský štít a Slavkovskú kopu. Napravo na vás čaká pohľad na Prostredný hrot, Žltú a Streleckú vežu. Ak budete mať to šťastie, zahliadnete medzi vysokými skalami aj kamzíky.
Zo Zbojníckej chaty sa ďalej vydajte po modrej značke. V Kotline pod Prielomom miniete štyri Zbojnícke plesá, o niečo ďalej na vás čaká prudké stúpanie až do sedla Prielom. Zo sedla sa vám naskytne výhľad na okolité štíty, z ktorých najbližším je Východná Vysoká.
Klesanie zo sedla do Bielovodskej doliny je zabezpečené reťazami, pomocou ktorých sa dostanete na rázcestie pod Poľským hrebeňom. Velickou dolinou prejdete po zelenej značke až na Sliezsky dom. Cestou na vás čaká výhľad na najvyšší vrch Tatier — Gerlachovský štít. Späť na Hrebienok už prejdete po Tatranskej magistrále. Ak sa vám zdá byť táto trasa málo náročná, môžete si do nej zahrnúť aj výstup na Východnú vysokú.
Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zbojnícka chata (1 960 m n.m.) – Sedlo Prielom (2 288 m n.m.) – Sedlo Poľský hrebeň (2 200 m n.m.) – horský hotel Sliezsky dom (1 670 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.)
Orlia Prť
Ak sa vydáte na poľskú stranu Vysokých Tatier, čaká tu na vás nádherná, no náročná, trasa na Orliu Prť (Orla Perć). Na túto túru odporúčame vyraziť len zdatných turistom. Nastavte si budík na skorú rannú hodinu a pripravte si dostatok fyzických síl. Do výbavy si môžete pribaliť aj rukavice a prilbu. Odmena v podobe nádherného výhľadu a nezabudnuteľného pocitu po zdolaní náročného výstupu však iste bude stáť za to. Túru je pre jej náročnosť vhodné rozdeliť na dve etapy a prespať v chate pri plese Przedni Staw Polski.
Na poľskú stranu Tatier sa dostanete hraničným prechodom Lysá Poľana. Za mostom cez Bielu vodu odbočíte doľava. Už po jednom kilometri budete môcť zaparkovať na veľkom platenom parkovisku. Odtiaľto môžete ísť peši alebo sa kúsok cesty odviesť konskými povozmi. Ak sa rozhodnete ísť pešo, čaká na vás príjemná prechádzka nenáročným terénom až na rázcestie smerujúce do doliny Roztoki, ktorou sa dostanete k plesu Wielki Stav Polski.
Na konci doliny začína stúpanie, ktoré vás dovedie až do sedla Zawrat (2159 m n.m), kde sa začína Orlia prť. Istená cesta je dlhá približne 4,5 km a budete musieť prekonať 1 100 m prevýšenia. Aj za ideálnych podmienok počítajte, že vám to bude trvať približne sedem hodín. Trasa vás povedie na Malý Kozi wierch, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad do Doliny Pieciu Stawów Polskich. Ďalej prejdete cez Zamarlu Turniu, odkiaľ nasleduje zostup do sedla Kozia Przelecz. Tu si môžete zvoliť, či chcete zostúpiť buď späť do Doliny Pieciu Stawów Polskich alebo sa vyberiete do Gasienicowej doliny na severe. Ak chcete pokračovať vo výstupe, zamierte na najvyšší vrchol celého hrebeňa – Kozi Wierch (2 291 m n.m.). Odtiaľto sa budete môcť pokochať pohľadom na celý hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Orlia prť pokračuje ďalej po hrebeni až do sedla Krzyzne odkiaľ zostúpite po žltej späť do doliny Roztoki. Cesta zo sedla Zawrat spolu so zostupom do sedla Krzyźne vám zaberie približne 12 hodín.
Palenica Bialczańska – Zawrat (2 159 m n.m) – Kozia Przelecz (2 137 m n.m) – Kozi Wierch (2 291 m n.m) – sedlo Krzyźne (2 112 m n.m) – Palenica Bialczańska
Pyšný Štít
Na vrchol Pyšného štítu sa po prvý krát postavil v roku 1877 horolezec Edmund Téry a horský vodca Martin Spitzkopf. Ak chcete Pyšný štít zdolať aj vy, mali by ste sa na cestu vydať v skorých ranných hodinách. Trasa začína na Téryho chate a môžete sa na ňu vydať len s horským vodcom. Aby ste sa na chatu dostali včas, odporúčame vám prespať priamo na mieste alebo Zamkovského chate.
Téryho chata je najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách s celoročnou prevádzkou. Dostanete sa na ňu z Hrebienka, odkiaľ si to po odbočke z Tatranskej magistrály nasmerujete do Malej Studenej doliny. Chata stojí na konci doliny vo výške 2 015 m. n. m. Z Téryho chaty prejdete pomedzi Prostredné a Malé spišské plesá pod Mačací kotol. Pod žľabom vás váš sprievodca naviaže na lano a budete si musieť dať prilbu. Nasleduje strmý skalnatý úsek až do Malej Lastovičej štrbiny. Za krásneho počasia môžete odtiaľto počas krátkej prestávky obdivovať Dolinu Zeleného plesa až k chate na jeho brehu.
Cesta pokračuje na Malý Pyšný štít, odkiaľ budete mať vrchol Pyšného štítu ako na dlani. Tu na vás čaká posledný úsek výstupu. Krása výhľadu na okolie z vrcholu vám iste prinesie pocit zadosťučinenia za vynaloženú námahu. Keď sa obzriete dookola, budete mať ako na dlani celú Malú Studenú dolinu, v jej pozadí vrchol Gerlachovského štítu, Ľadové štíty, Jahňací štít aj Lomnický štít a hrebeň Belianskych Tatier.
Ak máte dostatok času, môžete sa vydať ďalej na Lomnický štít. Pri zostupe späť na Téryho chatu máte na výber ísť tou istou trasou alebo cez Bachledovu štrbinu, kde je jeden úsek potrebné zlaňovať. Z Téryho chaty, kde si môžete na chvíľu vydýchnuť a načerpať silu na posledný úsek, sa dostanete Malou Studenou dolinou až na Hrebienok.
Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Téryho chata (2 015 m n.m.) –– Malý Pyšný štít (2 590 m n.m) – Pyšný štít (2 621 m n.m) – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.)
Ľadový štít
Na tretí najvyšší vrchol Vysokých Tatier môžete vystúpiť len s horským vodcom. Túra začína na Hrebienku, odkiaľ prejdete na Téryho chatu. Podobne ako pri výstupe na Pyšný štít, najlepšie urobíte, ak tu prespíte. Ráno sa plný nových síl môžete vydať na Ľadový štít. Cesta vám zaberie približne 8 hodín.
Z Téryho chaty prejdete okolo Prostredného a Veľkého Spišského plesa, ktoré sa nachádzajú na konci Malej Studenej doliny. Potom nasleduje stúpanie Kotlinou piatich Spišských plies, až sa dostanete na Zadný Ľadový štít. Už z tohto miesta budete mať krásny výhľad na okolie. Keď sa obzriete späť do doliny, na pravej strane budete vidieť Snehový, Pyšný a Lomnický štít.
Pred vami je posledný úsek cesty. Tesne pod vrcholom na vás čaká exponovaný úsek nazývaný Ľadový kôň, ktorý je považovaný za najťažšie miesto výstupu. Je to približne 22 m dlhý úzky skalný hrebeň, kde sa vám nadovšetko zídu rady vášho sprievodcu, ktoré vás ním bezpečne prevedú. Iste oceníte aj to, že ste spolu s ním naviazaní na lane a na hlave máte prilbu.
Ľadový štít dôkladne preverí sily aj zdatného turistu. Z vrcholu sa vám však naskytne pohľad na všetky svetové strany. Uvidíte masív Javorových štítov, Lomnický štít a Belianske Tatry.
Zostup si môžete zvoliť po tej istej trase alebo prejdete cez Malý ľadový štít do Sedielka, odkiaľ budete po zelenej značke klesať až na Rázcestie pod Sedielkom. Tu vás žltá značka navedie späť k Téryho chate.
Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Zadný Ľadový štít (2 512 m n.m.) – Ľadový štít (2 627 m n.m.) – Malý ľadový štít (2 602 m n.m.) – Sedielko – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.)
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Prostredný hrot
Výstup na Prostredný hrot patrí právom medzi najťažšie vo Vysokých Tatrách. Tento vrchol je zároveň najvyšším na hrebeni medzi Malou a Veľkou Studenou dolinou. Výstup je možné absolvovať len s horským vodcom. Aby ste ho zvládli, mali by ste byť dostatočne skúseným turistom.
Túra začína na Hrebienku, odkiaľ sa po značených chodníkoch dostanete na Téryho chatu. Tesne za chatou odbočíte a prejdete ponad Nižné Spišské pleso k pravému okraju Žltej steny. Tu vás horský vodca naviaže na lano a suťovým žľabom vystúpite do štrbiny za Žltou stenou. Nasleduje úsek po ostrom hrebeni na Dubkeho lávku. Po stúpaní prejdete ostro exponovanými časťami až na vrchol vo výške 2 440 m n. m. Ak ste to zvládli až sem, prekonali ste prevýšenie 500 m z Téryho chaty a z Hrebienka až 1 200 m. Kým si odpočiniete, môžete obdivovať výhľad na obe Studené doliny, západnú a severozápadnú časť Vysokých Tatier. Smerom na východ od vás sa nachádzajú Pyšný a Lomnický štít.
Zostup vedie do sedla pred Prostredným, kde pred Chmúrnou vežou odbočíte smerom do Malej Studenej doliny. Odtiaľ sa už po značenom chodníku dostanete späť na Hrebienok.
Hrebienok (1 285 m n.m.) – Zamkovského chata (1 475 m n.m.) – Téryho chata (2 015 m n.m.) – Prostredný hrot (2 441 m n.m.) – Hrebienok (1 285 m n.m.)